BERBER ve DOKTOR

BERBER ve DOKTOR

       Haydi, hayırlı olsun.

Bunu da yaptılar.

1 Temmuz 2013 tarihi itibari ile berber ve kuaförlere doktor çalıştırmak mecburi oluyor…

Yeni İş Güvenliği Yasası 1 Temmuz’da başlıyor. Jilet ve makas gibi kesici aletler kullanıyorlar diye berberlik ve kuaförlük ‘tehlikeli meslek’ sayıldı.

Berberler ve kuaförler artık doktor istihdam edecekler. Doktor istihdam etmeyen Berber ve Kuaförlere 10 TL ceza gelecek.

Yeni İş Güvenliği Yasası kuaför ve berberleri kötü vurdu. Jilet ve makas gibi kesici aletler kullanılması gerekçe gösterilerek berberlik ve kuaförlük ‘tehlikeli meslek’ sayıldı. Be nedenle her berber ve kuaför bir doktor istihdam edecek. Türkiye de tüm berber ve kuaförler ise bu karara “Hükümet bizimle dalga geçiyor, kimse doktor çalıştırmaz. Böyle hükümeti ve uygulamalarını tanımıyoruz” diyerek tepki gösterdiler.

1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan Yeni İş Güvenliği yasasına göre her berber ve kuaför artık doktor istihdam edecek. Nedeni ise jilet ve makas kullandıkları için tehlikeli sektör haline gelmeleri. Doktor istihdam etmeyen Berber ve Kuaförlere 10 TL ceza gelecek. Yasa hakkında ise  kuaförler duruma oldukça tepkili. Yasa Türkiye’de olduğu gibi Afyon da da erkek berberlerini ve bayan kuaförlerini  kapsayacak. Afyon berber ve kuaförler ise Hükümetin kendileri ile dalga geçtiğini düşüncesindeler.

Türkiye’de öncelik olarak doktor kadrolarının çoğaltılması ve yerlerin doldurulması gerektiğine dikkat çeken

Berberler ve Kuaförler; Doktorlar kendi yerlerinde hastanelerde, sağlık birimlerinde önce istihdam edilmeli. Ayrıca Kuaför ve berberlerin bu doktora ihtiyacı yok.  Köylerde, kasabalarda doktor yok, devlet önce oralara doktor istihdam etsin diyorlar.

Ama doktorları bir yerlere yerleştirmek istiyorlarsa bu iyi fikir. Doktorsuz birçok köy, kasaba, ilçe ve hatta iller bulunmaktadır. Devlete kuaför olarak diğer sektörlerden daha fazla vergi ödüyoruz. İşçi maşı ve iş yeri kirası derken işletme sahibine iyi bir kar kalmıyor. Birde doktor istihdam edecek olursak iş yerini kapatır gideriz. İş istihdamına bir de biz darbe atarız şeklinde konuşmaktalar.

DOKTOR MÜDAHALE İÇİN 5 YIL BEKLEMELİ

13 yıldır berberlik yapan bir dostumla sohbet ettim, “13 yıl içinde sadece 2 yada 3 kez hata yaptım. Ustura ile müşterinin çenesi çizildi. Bu durumda doktor istihdam edebilirim ama burada müşteriye müdahale edebilmesi için 5 yıl beklemeli” dedi.

HÜKÜMET KÜÇÜK ESNAFIN EKMEĞİ İLE OYNUYOR

Küçük işletmelere bir yandan destek ve krediler verilirken bir yandan hükümet, kapatılması için mücadele ediyor. Hükümetin esnafla dalga geçtiğini belirten Berberler ve Kuaför dostlarım, “Doktor istihdam edeceğime 10 TL para cezası öderim. Bugün bir doktor en az 5 bin TL maaş alıyor. Hükümet de farkında doktor istihdam edilemeyecek. Bu nedenle Türkiye çapında tüm berberlerden 10 TL toplayarak bütçeye ek gelir yapacak. Esnafın ekmeği ile oynayacak” demekteler.

DENETLEMELER ARTACAK

Berber ve Kuaförlerin ortak görüşü, berber ve kuaförlerin iş güvenliği konusunda çeşitli kurslarda eğitim aldıkları ortadadır. Kuaförlerde ecza dolabı bulundurma zorunluluğu ve olası yangın çıkma konusunda ikinci bir kapı olması mevzuatlarda yer aldığı bilinmektedir. Birçok berber ve kuaför bu kurallara göre iş yeri çalıştırıyor. Yanı sıra sağlık koşullarda hijyen eşyalar ile müşterilere hizmet veriliyor. Sık sık odaları tarafından da bir çok berber ve kuaför denetleniyor. Doktorların kesin istihdam edilmesini gerektiren yasa çerçevesinde ise berber ve kuaförler sıkıntıya gireceklerdir. Bu nedenle İş Güvenliği Müfettişleri kuaförleri daha sık denetleyeceklerdir.

Bir an önce bu küçük işletme sahipleri Berber ve Kuaförlerin üzerine yüklenmeye çalışılan ağır yükten vaz geçilmelidir.  Bu konuda berberler ve kuaförler birlik içinde gerekli tepkilerini ortaya koymalılar, Başbakanlığa protesto faksı çekmeliler. Yasanın iptali içinde yasal yollara başlanılmalıdır.

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 28 Haziran 2013, 20:40 tarihinde Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler

Fatal error: Call to undefined function get_related_posts_thumbnails() in /home/afyontur/public_html/wp-content/themes/MbTasarim-Haber-v4/single.php on line 65