DERSHANELER NEDEN KAPATILMAK İSTENİYOR ?

DERSHANELER NEDEN KAPATILMAK İSTENİYOR ?

Dershaneler her ailenin ilgi alanındadır. Her insan şöyle, ya da böyle dershanelerle ilgisi vardır.  Bu sebeple son bir haftada Türkiye’nin gündemini tamamen dershaneler kapatmış durumda. Dershaneler kapansın mı ? kapanmasın mı yanlış zamansız bir gündem bence.

Dershanelerin bu güne kadar olan faydaları ve topluma kazanımları tartışılmaz şekilde göz önündedir. Eğitime öğretime destek ve katkıları küçümsenemez. Bilakis Türk Milli eğitiminin eksik ve noksanlarını tamamlamada, öğrencilerin moral ve motivasyonlarını hazırlamada, başarıya ulaşmada dershanelerin fonksiyonu normalden çok fazladır.

Bilhassa gelir düzeyi orta ve ortanın altında olan aileler çocukları için dershaneler bir hayat simidi gibidir. 2 ila 4 bin lira arası bir ücret, 12 veya 14 ayda ödemeli fiat avantajları… Gayretli ve başarılı öğrencilere ücretsiz kontenjan imkanları…

Çalışma metotlarını, yollarını öğrenmek, çalışmaya alışmak ve çalışmayı sevdirmek, başarıya ulaştırmak ve başarının tadını tattırmak tamamen dershanelerin işidir.

Yıllarını eğitime vermiş bir eğitimci ve öğretmen olarak, eğitimin noksanlıklarını yaşayan bir insan olarak yazıyorum. Dershanelerin eğitime katkısı çok fazladır. Öğrencilerin dershanenin desteğine ihtiyacı vardır.

Meslek Lisesi öğrencileri veya düz lise öğrencilerinde yetenekli ve azimli olan öğrenciler için, dershaneler bir sıçrama rampasıdır. Öğrenciler gelişme çağında olan çocuklar olduğundan, ikinci, üçüncü veya dördüncü sınıfta açılamayan çocuklar, beş veya altıncı sınıfta açılım yapabiliyor. İnsanın orijinalitesi böyle. Bu durumdaki çocukların elinden tutan, onları yönlendiren ve enerjilerini başarıya sevk eden. dershanelerden başka bir kurum var mıdır   Türkiye’mizde ? … Yoktur.

Şunu anlatmak isterim. Dershanelerin yararlılığı, faydaları, öğrencilerin üniversite yolunda elde ettikleri başarıları bir tarafa konsa, Farz- muhal zararları, olumsuzlukları topluma olan yükleri de bir tarafa, buna göre bir değerlendirme yapılsa dershanelerin faydaları ve lüzumu çok fazla olduğu gözlenecektir.

Üniversiteye adım atan öğrencilerin an az % 75 i dershanelerden bir vesile istifade etmiştir. Dershaneleri kaldırırsanız yerine ne koyacaksınız ?

Öyle ise dershaneler neden kapatılmak isteniyor. Var mı bunu onaylayan veya sebebini anlatan ? Yok.

İzninizle yarın size dershanelerin neden kapatılmak istendiğini anlatalım.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19 Kasım 2013, 21:42 tarihinde Hakkı Sezen kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler

Fatal error: Call to undefined function get_related_posts_thumbnails() in /home/afyontur/public_html/wp-content/themes/MbTasarim-Haber-v4/single.php on line 73