ONU ANLAMAK VE ÖYLE OLMAK

ONU ANLAMAK VE ÖYLE OLMAK

         Kutlu Doğum haftasını kutluyoruz. Gül Muhammed Mustafa sallallahü aleyhi vesellem’i andık. Onu anlamaya çalıştık.

Gönüller ve sineler O’na ne kadar muhtaç, hasret ve özlem dolu. Zira O Allah’ın en sevgili Habibi Edibi. Kur’anı Hakim’inde Allah (C.C) “ Rasülüm, biz seni bütün alemlere rahmet olarak gönderdik.” buyuruyor. (Enbiya 107)

Onun  rahmet vasfını kamil manada anlamak beşerin takatının üstünde olsa da, Türkiye toplumunun değişik katmanlarında coşkuyla, sevgiyle ve hasretle yad ediliyor bu günlerde Efendimiz Gül Muhammed sallalalhü aleyhi vesellem .

O’nun ümmetine olan merhametini ve sevgisini Rabbimiz bize şöyle bildiriyor. “ And olsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki: sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.” (Tövbe 128)

Asıl gerçek böyle iken, insanlık alemi onu tanımış olsaydı, onu anlamış olsaydı, onun rahmetini sinesine koyabilseydi. Bu gürültüler, bu patırtılar oradan oraya savrulmalar, kavgalar dövüşler stres ve sıkıntılar olur muydu hiç?

Hayır, beşeriyet O’nu tanısaydı! Onun için mecnun olur, yollar düşer, dağları aşar, engelleri yıkar, onun aşk ateşinde kavrulmak için bütün imkanlarını kullanırdı.

Şimdiye kadar O’nu görmeyip, Ona koşmayıp kış sinekleri takılıp yolda kalan derbeder ve perişan akıllar, yolda kalmalarına pişman olacak ve ellerini dizlerine vurarak; “ biz niye pervane olup O’na koşmadık!” diyecekler. Belki de o zaman birçoğu için her şey bitmiş olacak.

Ölüm ve hayat iç içedir, canlılar için gelmek ve doğmak nasıl mukadderse, ölmek de bir canlı için öyle mukadderdir.

Sınırlı ve sayılı ömür denen günler içinde, mutlu ve umutlu olmak için O’nu anlamak lazım. O, önder, O, örnektir. O şahı Rusül’dür. O insanlığa rahmet olarak gönderilmiştir. O kendinden değil, kainatın sahibinin vahyiyle konuşup yaşayandır. Bütün insanlığa numune ve örnek olarak gönderilmiştir.

Sevgi ve aşkı, merhamet ve dostluğu, insanlığı ve Müslümanlığı Onda görürüz biz. Dünyanın bunaltıcı meşguliyeti, sıkıcı atmosferinden Onun yolundan yürüyerek gideriz sonsuzluğa…!

Bağışlama, sabır, şefkat, sevgi ve hoşgörü Onun dünyasından yansır bize. İnsanı sevmek, hayatı sevmek, canlılara merhametli olmak hayatı aşkla ve şevkle sürdürmek “ yaratılanı severiz yaratandan ötürü” düsturuyla hep ondan ilham alırız.

Onu bilip tanımak, onun gibi olmak, Onun yolunda yürümek bizim imanımız, ihlasımızdır.

Onun şefaatini umarak, Ona ümmet olmak kainatın mutlak sahibinde en derin niyazımızdır..

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 18 Nisan 2013, 02:17 tarihinde Hakkı Sezen kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler

Fatal error: Call to undefined function get_related_posts_thumbnails() in /home/afyontur/public_html/wp-content/themes/MbTasarim-Haber-v4/single.php on line 73